Dlaczego ocieplenie poddasza jest tak ważne?
W każdym nowoczesnym domu ważne jest, by zachować dwie podstawowe kwestie: ekonomię i ekologię. Dlatego też przede wszystkim musimy dbać o to, by budynek posiadał dobrą termoizolację. Dzięki temu współczynnik ucieczki ciepła będzie zminimalizowany, a w konsekwencji będziemy potrzebować o wiele mniej opału. To z kolei sprawi, że będziemy oszczędzać pieniądze, ale także wyemitujemy mniej szkodliwych substancji do atmosfery, a więc będziemy działać z korzyścią dla środowiska naturalnego.
Jak dobrze ocieplić budynek?
Przede wszystkim trzeba zacząć od ścian zewnętrznych. Przez normalny materiał budowlany taki jak pustak czy cegłę, przedostaje się bowiem całkiem sporo ciepłą. Tworzące się wewnątrz pory potrafią przepuszczać powietrze, a jednocześnie same ściany ogrzewają się od ciepła wewnątrz. Ważne, by to wszystko nie mogło tak po prostu uciec do atmosfery. Dlatego też na ściany kładzie się styropian, w warstwach o grubości od 5 cm do nawet 10 cm i więcej. Kolejnym istotnym etapem jest ocieplenie poddasza. Zazwyczaj wykonuje się je za pomocą płyt styropianowych podczepionych bezpośrednio pod dachem, bądź też za pomocą specjalnego rodzaj pianki uszczelniającej, którą po prostu napyla się ze specjalnego urządzenia.
Częste przeoczenia
Bywa, że pomimo dobrego ocieplenia domu, wciąż odczuwamy w środku chłód, bądź po prostu idzie nam więcej opału niż zakładaliśmy. Powodem może być kilka kwestii. Najpierw powinniśmy zrozumieć jak zachowuje się rozgrzane powietrze. Otóż będzie ono usiłowało unosić się do góry i tamtędy uciekać. Dlatego też absolutną koniecznością jest zarówno dobre ocieplenie samych stropów, jak również ocieplenie poddasza. Położenie tutaj zbyt małej warstwy materiału izolacyjnego, bądź pozostawienie szczelin, definitywnie spowoduje bardzo szybką i gwałtowną ucieczkę ciepła właśnie tamtędy. Dlatego też nie można absolutnie zapomnieć o tym elemencie. Na ociepleniu poddasza i stropów nie oszczędzamy, tutaj im więcej materiału tym lepiej. Dopiero potem zajmujemy się oknami oraz styropianem na ścianach.
Jak możemy się przekonać, odpowiednie ocieplenie poddasza jest ogromnie ważne podczas wykonywania termoizolacji domu. Ponieważ gorące powietrze najchętniej gromadzi się pod sufitami i ucieka ku górze, to właśnie tam musimy zamknąć mu drogę. Konieczne będzie więc położenie styropianu lub wełny mineralnej na najwyższym stropie, a więc na podłodze strychu. Ocieplamy również samo poddasze, także za pomocą płyt styropianowych, lub też za pomocą pianki uszczelniającej. Ten drugi sposób jest lepszy, ponieważ pianka wniknie wszędzie i najlepiej zaizoluje powierzchnię.