Oploty na kable – gdzie znajdą zastosowanie?
Oplot kablowy jest lekki, estetyczny i stosunkowo tani. Chociaż wyróżnia się niepozornym wyglądem, uznawany jest za solidne wyposażenie. Gdzie spotkamy oploty kablowe i czym dokładnie charakteryzują się takie produkty?
Oploty kablowe spiralne
Produkt wyróżnia się dość charakterystycznych wyglądem. Oploty mają formę spiralnego wężyka o sporej elastyczności. Mogą być dostępne w różnej kolorystyce, ale największym powodzeniem cieszą się warianty białe i czarne. Często wybiera się także oploty transparentne. Taka oferta jest przeważnie dostępna „od ręki”, natomiast inne warianty kolorystyczne mogą wymagać złożenia zamówienia.
Wiązki miewają różne wymiary. Spotkamy się m.in. z opcjami o średnicy:
- 3 – 15 mm;
- 4 – 20 mm;
- 7 – 40 mm;
- 9 – 50 mm;
- 11 – 70 mm;
- 13 – 80 mm;
- 18 – 120 mm;
- 23 – 150 mm.
Oploty oprócz wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, przedstawiają także atrakcyjną wytrzymałość dielektryczną. Zróżnicowane warianty oplotów spiralnych znacznie ułatwiają dokonanie właściwej decyzji zakupowej. Różnorodne opcje dostępne są m.in. w sklepie 4 Technik.
Jak dokładnie działa oplot kablowy?
Funkcjonalność oplotów opiera się na prostej zasadzie – właściwie dopasowany produkt zabezpiecza przewody, otaczając je materiałem, który nie poddaje się łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Minimalistyczne wykonanie wpływa natomiast na to, że przewody wyglądają estetycznie i profesjonalnie. Jak widać, działanie tego niepozornego spiralnego wężyka nie jest skomplikowane. Bez problemu możemy więc używać go na własną rękę i samodzielnie zakładać go na kable. To rozwiązanie wielokrotnego użytku. Gdy oploty przestaną być przydatne, łatwo możemy je zdjąć i wykorzystać kiedy indziej.
Jakimi parametrami wyróżniają się oploty kablowe?
Wcześniej wspomniana funkcjonalność wynika nie tylko ze spiralnej konstrukcji. Odpowiadają za to także dane techniczne. Te mogą różnić się w zależności od tego, jaką jakość przedstawia wybrany przez nas oplot kablowy. Za solidny materiał, wykorzystywany do produkcji oplotów, uznaje się polietylen. Wyróżnia się dużą elastycznością, odpornością na kwasy i ścieranie. Jest także odporny na korozję. Wytrzymałość na rozciąganie dobrego oplotu kablowego wynosi ok. 11,5 N/mm2, temperatura pracy zawiera się w przedziale -50 + 85°C, a temperatura topnienia to 105°C ÷ 115°C. Podczas zakupów zwróćmy uwagę również na wytrzymałość dielektryczną – dobrze byłoby, gdyby wynosiła ok. 25 kV/mm. Przydatne będą także dane na temat wydłużenia przy zerwaniu. W wysokiej jakości oplotach kablowych sięga ono 500%.
Zastosowanie oplotów kablowych
Najważniejsza jest tutaj funkcja ochronna. Elastyczna struktura oraz materiał, z którego wykonano oploty kablowe decydują o tym, że produkt doskonale zabezpiecza kable i przewody. Takie zastosowanie wyrobu docenia wiele profesjonalnych podmiotów. Oploty spotkamy także w domowych warsztatach. Sprawdzą się w panelach i w szafach sterowniczych. To jednak tylko przykłady zastosowań, bo oploty kablowe będą odpowiednie właściwie zawsze wtedy, gdy zależy nam na sprawnym tworzeniu systemu wiązek kablowych oraz bezproblemowym rozgałęzianiu ich w wybranym przez nas momencie.